Gå til innholdet

[Andaktsbok på tyska i form av handskrivna lösa blad inlagda i kassett]

Antikvariat Ström
stro279
Handskrift, Norra Tyskland (?), 1800-talets första hälft. Cirka 53 x 84 mm. 93 blad, mestadels med skrift på en sida + 4 blad i något mindre format med skrift på danska eller svenska. Bladen löst ilagda i samtida marmorerad pappkassett med gult glättat innerfoder. Helt guldsnitt. Kassetten sympatiskt nött, bladen med lättare solkigheter och småfläckar. Ett charmigt objekt med tillbörlig patina.

De pietetsfullt präntade texterna i denna andaktsbok utgörs delvis av kortare citat ur Luthers bibelöversättning, exempelvis från Psaltaren “Der Herr wird deinen Fuß nicht gleiten lassen [...]” (psalm 121) eller profeten Jeremia “Die Güte des Herren ist es, daß wir nicht gar aus sind [...]”. Efter bibelspråken följer oftast en betraktelse eller tolkning. Andra blad är friare bönetexter i samma anda. Troligen är texterna tagna ur en eller flera ännu oidentifierade tryckta andaktsböcker. De danska och svenska texterna är skrivna i flera händer, till skillnad från de tyska delvis numrerade och uppenbarligen tagna ur andra motsvarande samlingar. Placeringen av texterna i ett nordtyskt sammanhang bygger dels på kopplingen till de danska och svenska texterna, dels på den lutherska tendensen och frånvaron av böner riktade till exempelvis Maria, vilka hade varit naturliga i en sydtysk och alltså katolsk kontext. Föreställningen om “sola fide”, tron allena, kommer tydligt till uttryck i en av de danska anteckningarna: “Jesus Christus gav sig selv til en Gienløsnings Betalning for alle. Got at du sørger og græder og beer[.] Tænk dog at dermed Betaling ei skeer[.] Ene betaling den Høieste faaer udi Forsonerens Vunder og Saar.” Versen är en variation på Friedrich Boyes versbetraktelse över första Timoteerbrevet i hans samling “Nogle faa udvalgte og med Blod besprængte Blomster opsamlede under Jesu Kors”. Boken finns tryckt i flera upplagor under 1700-talet, delvis i samma lilla tvärformat som dessa blad är skrivna i.
Adresse:
-
129 53 Stockholms län
Sweden
CVR/VAT:
SE 880 327 055 501

Nylig lagt til av Antikvariat Ström

Antikvariat Ström
stro836
Tryckt och maskinskrivet dokument daterat den 25 mars 1915. (1) s. med ett monterat originalfotografi. Har varit vikt. Undertecknat av fängelsedirektören. Frigivning av kyparen August Ferdinand Holmgren, född 1888 på Kungsholmen, som dömdes till fyra års fängelse för "eftergörande och utprångling av inom riket gångbart silvermynt m.m.".
Antikvariat Ström
stro835
Tryckt och maskinskrivet dokument daterat den 13 februari 1915. (1) s. med ett monterat originalfotografi. Har varit vikt. Undertecknat av fängelsedirektören. Frigivning av Alfonso Lamagna, född 1863 i Neapel, som dömdes till fyra och ett halvt års fängelse för "utprångling av falska sedlar".
NYCANDER, GUNNAR.
Antikvariat Ström
stro832
Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1933. 159 s. Häftad. Oskuren. Med dedikation lydande ”Aktuarien Torsten Eriksson vänskapsfullt från förf.”. Inlägg i debatten om huruvida homosexualitet är medfödd eller inte, ur ett psykoanalytiskt perspektiv. Skriven som ett svar på den anonymt författade bilagan ”Om homosexualitet” i Wilhelm Lundstedts samma år utgivna ”’Otukt mot naturen’. Bör den vara straffbar?”. Gunnar Nycander (1900-64) var läkare samt förbundssekreterare för RFSU 1940-56 och ordförande för Svenska psykoanalytiska föreningen 1947-53. Torsten Eriksson (1906-77) var vid denna aktuarie vid Fångvårdsstyrelsen. Han skrev en mängd kriminologiska verk.
Mer informasjon
LANG, MARIA.
Antikvariat Ström
stro829
Göteborg, Data-Reprografi AB, 1972. 219,(1 blank,2) s. Grått hklbd med laminerade pappärmar. Något snedläst och pärmarna med några minimala fläckar. Inlagan med ett flertal stämplar ”Ahlströmska skolan Stockholm Biblioteket” och undertill i bläck ”Kliniken”. Med dedikation lydande ”Ahlströmska skolan från Maria Lang”. Utgåva tryckt i stor stil på läsvänligt gult papper. Maria Langs debutroman, som utkom i original 1949, i vilken det (spoiler) i slutet framkommer att mordet var ett svartsjukedrama och mördaren lesbisk. Den tidigaste svenska kriminalromanen med en central lesbisk karaktär i vilken Lang skickligt använder sig av tidens heteronormativitet för att vilseleda och i slutet överraska läsaren. Maria Lang (1914-91) var 1948-68 studierektor vid Ahlströmska skolan på Östermalm i Stockholm, vilken fram till 1970 var endast en flickskola. Under denna tid bodde hon även i skolans västra flygel på Kommendörsgatan 31. Skolan grundades av Anna Ahlström 1902 och som 1907 anställde Ellen Terserus som biträdande föreståndarinna. Utöver att tillsammans leda skolan levde Ahlan och Tersan, som de kallades, i ett så kallat Bostonäktenskap, d.v.s. ett lesbiskt samboskap.
Mer informasjon
ARENDORFF, VICTOR.
Antikvariat Ström
stro834
Stockholm, Allmänna förlaget, 1949. 142,(1) s. Häftad. Oskuren. Främre omslaget ytterst lätt solkigt. Baksidestexten beskriver romanen som "berättelsen om en bondpojkes brokiga upplevelser i storstaden och på dess skuggsidor. Ensam och rotlös drives han i armarna på en hel del ljusskygga individer med förföriska locktoner och försåt". Innehåller bland annat skildringar av 1940-talets homosexuella subkultur i Stockholm. Victor Arendorff (1878-1958) var en av de tidiga Klarabohemerna och skildrade i sina böcker arbetarklassen och trasproletariatet. Han levde i perioder som hemlös och dömdes vid ett tillfälle till fängelse för lösdriveri.
Mer informasjon
Antikvariat Ström
stro833
Stockholm, Siösteens tryckeri, 1909. 24 s. Klammerhäftad i tryckt omslag. Omslaget något solkigt och det bakre med en minimal pappersförlust i nedre yttre hörnet. En minimal reva på s. 17-18 och en minimal pappersförlust på sista sidan. Rikt illustrerad. Förtecknar och beskriver de 115 djur som förevisades i Cuneos kringresande menageri. Italienaren Giacomo Cuneo (1856-1928) kom till Skandinavien i ung ålder och försörjde sig som bland annat gycklare och björntämjare innan han grundade sitt menageri 1899. Hans kringresande menageri var det största i Skandinavien i början av 1900-talet.
Mer informasjon