Skip to Content

Fetteh, Saliha Marie

Landet mellem de to floder.

Antikvariatet i Næstved
nae67718
Historia, 2016. 1. udgave. 1. oplag. 272 sider. Heftet med orig. omslag. Særdeles velholdt eksemplar. I 1987 rejser Saliha Maria Fetteh med sin irakiske mand, Nureddin, til byen Kirkuk i det nordlige Irak. I løbet af opvæksten i Skagen og Odense har den videbegærlige Saliha læst eventyrlige rejseberetninger fra Orienten og lyttet til faderens farvestrålende sømandsfortællinger, hvilket vækker en rejselyst og fascination af især Mellemøsten i hende. Som 18-årig konverterer hun til islam og opholder sig sidenhen otte år af sin ungdom i Irak ? et land hun kommer til at elske på godt og ondt. Landet mellem de to floder er en medrivende og dramatisk beretning om et Irak, der var engang. Gennem Salihas kærlige og skarpe blik følger vi en ung viljestærke kvinde, som gennem medgang og modgang langsomt integreres i et land, som er præget af krig, diktatur, overvågning og fattigdom, men også rummer en mangfoldighed af religioner og etniciteter, et pulserende byliv samt farvestrålende, kærlige og loyale personligheder. Salihas historie giver en indsigt i integration, religion og kulturmøder, hvilket ikke mindst bidrager til en forståelse af de politiske spændinger i Mellemøsten, og med nye vinkler på vores hjemlige integrationsdebat. Dansk
Address:
Axeltorv 5C
4700 Næstved
Denmark
Phone:
CVR/VAT:
DK 16 52 96 72

Recently Added From Antikvariatet i Næstved

Hedegaard, Lars
Antikvariatet i Næstved
nae88777
Trykkefrihedsselskabets Bibliotek, 2008. 138 sider. Hæftet. Virker ulæst og er som ny. Illustreret. Samling af satiriske klummer om samfundsmæssige emner i Danmark.
Ulrich Horst Pedersen
Antikvariatet i Næstved
nae88758
Spektrum, 1993. 166 sider. Heftet med orig. omslag. Virker ulæst og er som ny. Om kulturens og demokratiets problemer.
Hauge, Hans
Antikvariatet i Næstved
nae88755
Lindhardt og Ringhof, 2003. 287 sider. Heftet med orig. omslag. Virker ulæst. Spor af etiket på omslag, let plettet snit En dekonstruktion af det nationalstatslige syn på historien, politikken, fortiden, kirken, kunsten, kulturen og litteraturen, hvor virkeligheden ses fra en globaliseringens og individualiseringens synspunkt.
Kragelund, Minna
Antikvariatet i Næstved
nae88764
Hovedland, 2001. 203 sider. Orig. illustreret kartonbind Pænt eksemplar. Illustreret. Historien om dansk kunsthåndværk i 1800- og 1900-tallet med hovedvægten på tekstilkunsten og omtale af den indsats, Martin Nyrop, Emma Gad, Anton Rosen og andre ydede for det gode håndværk.
Sløk, Johannes
Antikvariatet i Næstved
nae88752
Centrum, 1999. 525 sider. Orig. illustreret kartonbind. Virker ulæst og er som ny. Forord ved Kjeld Holm.
Karsten Peirup
Antikvariatet i Næstved
nae88773
Borgen, 1985. 151 sider. Hæftet. Særdeles velholdt. Virker ulæst & stort set som ny. Illustreret med fotos i farver.