Skip to Content

COHEN, ANDREW

Frihed har ingen historie - en åndelig indsigt

Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros145734
Borgen 2000 111Sider. Paperback. Eksemplar med lettere ydre brugsspor. Originaltitel: Freedom has no history - oversat fra amerikansk af Frank Robert Pedersen - Om muligheden for at opnå en åndelig frihed og være befriet for uvidenhedens bånd, overtro og egoisme. Hvis vi mener det alvorligt med at blive fri i dette liv, må vi indtage et urokkeligt standpunkt. Er vi fast besluttet på at befri os selv fuldstændig fra frygt og uvidenhed, må vi være villige til at finde et absolut ståsted i forhold til tænkning, følelse og tid og frem for alt ikke nære nogen som helst tvivl om, hvad der er væsentligt. Hvis vi mener det oprigtig, er vi nødt til at lade ønsket om at opnå frihed være vigtigere end alt andet. Livet er fuldt af endeløse fristelser og uophørlige afledningsmanøvrer, og det er nemt at fare vild. Efter fem, ti eller tyve år kommer vi pludselig i tanker om, hvad det er, der er vigtigt, og forstår ikke, hvordan vi kunne glemme det. Vi er så vant til at vente på det rigtige øjeblik, hvor vi kan reagere fuldstændigt, helhjertet og uden nogen form for tøven, at vi ikke er i stand til at være til stede i nuet. Det er afgørende, at vi opgiver fremtiden og denne venten og forstår, at der aldrig kommer et bedre øjeblik.
Address:
Ringstedgade 28
4000 Roskilde
Denmark
CVR/VAT:
DK 26 35 99 29

Recently Added From Bogantikken - Roskilde Antikvariat

STEVENSON, ROBERT LOUIS
Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros197908
Hasselbalchs kulturbibliotek nr. 96 1950 62.Sider. Kartonbind Eksemplar med ydre brugsspor. Fem Essays fra ""Virginibus Puerisque"" oversat af Niels Haislund. INDHOLD: Vandreture - Knarvorn Alderdom og Ungdommen - Æs triplex - Et Forsvar for Lediggængere - Et Indlæg til Fordel for Gaslygterne - Noter. Robert Louis (Balfour) Stevenson (13. november 1850 i Edinburgh i Skotland - 3. december 1894 i Vailima på Samoa) var en skotsk forfatter. Han skrev romaner, digte, essays og rejseskildringer. Hans kendteste roman er Skatteøen. Long John Silver med træbenet, kan ses som en forstudie til hovedpersonen i Robert Louis Stevensons The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1886, da. Dr. Jekyll og Mr. Hyde, 1889), en science fiction-roman om personlighedsspaltning.
More info
JØRGENSEN, GITTE
Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros96774
Schønberg 2004 252Sider. Heftet Pænt eksemplar Illustreret - Fem kvinder giver deres bud på en livsholdning, der handler om at forenkle tankerne, parforholdet, arbejdslivet, familielivet, boligen m.m. Formålet er at skabe en overensstemmelse mellem den indre og ydre verden - og mellem det enkelte menneske og den større helhed.