Skip to Content

EVANS, NICHOLAS

Ildsjæl

Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros188919
Aschehoug 2002. 378s.Sider. Hardback med smudsomslag. Pænt eksemplar. Originaltitel: The smoke jumper - på dansk ved Inge-Lise Jespersgård - Ed og Connor er venner og bekæmper sammen skovbrande i Midtvesten i deres fritid. Ed forelsker sig i Julia, og de tre kommer godt ud af det sammen, indtil der indtræffer en katastrofe, som vender op og ned på Ed og Julias forhold til hinanden og til Connor.
Address:
Ringstedgade 28
4000 Roskilde
Denmark
CVR/VAT:
DK 26 35 99 29

Recently Added From Bogantikken - Roskilde Antikvariat

STEVENSON, ROBERT LOUIS
Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros197908
Hasselbalchs kulturbibliotek nr. 96 1950 62.Sider. Kartonbind Eksemplar med ydre brugsspor. Fem Essays fra ""Virginibus Puerisque"" oversat af Niels Haislund. INDHOLD: Vandreture - Knarvorn Alderdom og Ungdommen - Æs triplex - Et Forsvar for Lediggængere - Et Indlæg til Fordel for Gaslygterne - Noter. Robert Louis (Balfour) Stevenson (13. november 1850 i Edinburgh i Skotland - 3. december 1894 i Vailima på Samoa) var en skotsk forfatter. Han skrev romaner, digte, essays og rejseskildringer. Hans kendteste roman er Skatteøen. Long John Silver med træbenet, kan ses som en forstudie til hovedpersonen i Robert Louis Stevensons The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1886, da. Dr. Jekyll og Mr. Hyde, 1889), en science fiction-roman om personlighedsspaltning.
More info
JØRGENSEN, GITTE
Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros96774
Schønberg 2004 252Sider. Heftet Pænt eksemplar Illustreret - Fem kvinder giver deres bud på en livsholdning, der handler om at forenkle tankerne, parforholdet, arbejdslivet, familielivet, boligen m.m. Formålet er at skabe en overensstemmelse mellem den indre og ydre verden - og mellem det enkelte menneske og den større helhed.