Skip to Content

SKRAM, AMALIE

Hellemyrsfolket 1-3 (Sjur Gabriel, To Venner, S.G.Myre Avkom)

Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros196322
Den norske Bokklubben,, Oslo. 1989. 222 + 277 + 325s.Sider. Hardback med smudsomslag. Pænt eksemplar. TEKST på NORSK. Amalie Skram født Alver (født 22. august 1846 i Bergen, død 15. marts 1905 i København) var en norsk forfatter. 1884 flyttede hun til København og blev gift med den danske forfatter Erik Skram. At kombinere familielivet og forfatterskabet blev så svært for Amalie Skram, at hun i perioder led af psykiske problemer og til sidst lod sig indlægge på sindssygehospitalet Skt. Hans. I 1899 blev hun separeret. I tråd med naturalisternes litterære program mente hun, at arv virker bestemmende for menneskets muligheder til at handle frit; og personerne i hendes hovedværk Hellemyrsfolket (bestående af Sjur Gabriel, To venner, S.G. Myhre og Afkom) taber da også kampen for at rejse sig fra fattigdommen og de kår, de er født ind i. Forord av Irene Engelstad. Illustrert av Kark E. Nilsen.
Address:
Ringstedgade 28
4000 Roskilde
Denmark
CVR/VAT:
DK 26 35 99 29

Recently Added From Bogantikken - Roskilde Antikvariat

STEVENSON, ROBERT LOUIS
Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros197908
Hasselbalchs kulturbibliotek nr. 96 1950 62.Sider. Kartonbind Eksemplar med ydre brugsspor. Fem Essays fra ""Virginibus Puerisque"" oversat af Niels Haislund. INDHOLD: Vandreture - Knarvorn Alderdom og Ungdommen - Æs triplex - Et Forsvar for Lediggængere - Et Indlæg til Fordel for Gaslygterne - Noter. Robert Louis (Balfour) Stevenson (13. november 1850 i Edinburgh i Skotland - 3. december 1894 i Vailima på Samoa) var en skotsk forfatter. Han skrev romaner, digte, essays og rejseskildringer. Hans kendteste roman er Skatteøen. Long John Silver med træbenet, kan ses som en forstudie til hovedpersonen i Robert Louis Stevensons The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1886, da. Dr. Jekyll og Mr. Hyde, 1889), en science fiction-roman om personlighedsspaltning.
More info
JØRGENSEN, GITTE
Bogantikken - Roskilde Antikvariat
ros96774
Schønberg 2004 252Sider. Heftet Pænt eksemplar Illustreret - Fem kvinder giver deres bud på en livsholdning, der handler om at forenkle tankerne, parforholdet, arbejdslivet, familielivet, boligen m.m. Formålet er at skabe en overensstemmelse mellem den indre og ydre verden - og mellem det enkelte menneske og den større helhed.